Formix

Sme v strehu a neunikne nám ani ten najmenší detail. S našim pokrokovým online magazínom, na tom budete rovnako. Neprehliadnite žiadnu z aktuálnych udalostí.

Najčastejšie dôvody prečo sa nedarí vašim paradajkám

  1. Skoré vysiatie

Na obaloch od semien paradajok, najčastejšie nájdete informáciu, že ich treba vysievať vo februári až marci. Február je však naozaj príliš skoro. Ideálnou dobou je približne polovica marca. V našich zemepisných šírkach, môžeme paradajky vonku vysadiť až v druhej polovici mája. Ak je chladnejší rok, alebo sa nachádzate v severných oblastiach Slovenska, tak niekedy dokonca i o týždeň, či dva neskôr. Ak priesady začnete pestovať príliš skoro, v malých nádobkách vám prerastú. Ich korene nebudú  mať dostatok priestoru a navyše budú rastlinám chýbať živiny. keďže tento problém nastane vo veľmi dôležitom období ich vývoja, po vysadení prerastených paradajok, sa už nikdy nedostanú do stopercentne zdravého stavu.
 
rajčta

  1. Málo slnka

Paradajky nie sú  v skutočnosti vôbec náročné na pôdu. Samozrejme živiny navyše im neuškodia, avšak omnoho dôležitejším faktorom je slnko. tieto rastliny pochádzajú z teplejších oblastí, takže naše podmienky pre nich nie sú úplne ideálne. Ak ich k tomu ešte vysadíte do polotieňa, budú doslova bojovať o život, preto sa nečudujte, že na nich narastú dva plody a aj tie budú veľmi slabé.
 

  1. Veľa vody

Paradajkám sa u nás najlepšie darí v skleníkoch. Dôvodom nie je ani teplota,  ale fakt, že takto nikdy nezmoknú ich listy. Tieto rastliny sú extrémne náchylné na plesňové ochorenia. Práve nadmerná vlhkosť je jedným z najrizikovejších faktorov. Ak je teda daždivejší rok, nemôžeme sa čudovať, že sa našim paradajkám nedarí. Istým riešením je prístrešok z pevnejšej a priehľadnej fólie, ktorý umiestnite len nad rastliny. Opatrní buďte najmä pri polievaní. Voda musí ísť vždy iba ku koreňom a nie na ostatné časti paradajok.

nezralá rajčata
 

  1. Málo vody

Nie nejedná sa o preklep. Paradajky v skutočnosti potrebujú naozaj veľa vody, avšak ako sme spomenuli už vyššie, lejeme ju zásadne k ich koreňom. Ak sa chcete tešiť z čo najbohatšej úrody, mali by ste rastliny polievať ideálne každý deň. Vhodnou dobou je skoré ráno, alebo podvečer, kedy nesvieti silné slnko.