Formix

Sme v strehu a neunikne nám ani ten najmenší detail. S našim pokrokovým online magazínom, na tom budete rovnako. Neprehliadnite žiadnu z aktuálnych udalostí.

Kardigán- svetrík, ktorý je všestranný

Kardigán bol pôvodne mužský odev. Pomenovanie dostal podľa britského vojenského veliteľa Jamesa Thomasa Brudenella, siedmeho grófa z Cardiganu. Obľúbeným sa stal v 17. storočí vo Francúzsku, ako aj v Anglicku, kde ho nosili rybári. Využíval sa predovšetkým ako funkčný odev z pletenej vlny, ktorý udržiaval teplo. Priemyselná výroba týchto vlnených svetrov sa vo veľkom rozbehla na pobreží Írska. Kardigán zohral svoju úlohu aj na módnom poli. V kašmírovom vyhotovení sa stal symbolom elegancie a nadčasového vkusu. V 50. rokoch minulého storočia ho s obľubou nosili hviezdy strieborného plátna. Nezabudnuteľné sú fotografi e pin up girls s upnutými svetríkmi na zapínanie. Obľúbila si ho Audrey Hepburn, v podobe twinsetu Jackie Kennedy či dnešné hviezdy ako Madonna a Sharon Stone. Súčasnú vychytenú variáciu XXL kardigánu nosí prakticky celý Hollywood.tkaný svetr.jpg
Čo je vlastne kardigán?
Kardigán je strojovo alebo ručne pletený sveter skladajúci sa z troch dielov, najčastejšie s výstrihom do V. Zapína sa vpredu na gombíky, zips alebo háčiky. Vyrába sa z vlny, kašmíru, bavlny a polyesteru. Kardigán je určený obom pohlaviam, v súčasnosti ho však preferujú prevažne ženy. Medzi svetové značky preslávené kardigánmi patrí napríklad Prada, Ralph Lauren, Missoni, J. Crew, Banana republic.
Kardigán style guide
Aj kardigánu sa dotýkajú módne trendy. Dávno neplatí, že v ňom musíte vyzerať ako vo svetri po starej mame. Inšpirujte sa našimi tipmi a obohaťte svoj šatník o skvele kombinovateľné kúsky.mikiny.jpg
Kardigán je obľúbený pre svoje široké použitie
Na spoločenskú príležitosť využijete ušľachtilý model z kašmíru, v práci oceníte pohodlie bavlnenej verzie a na víkendovom výlete hrejivý kus z vlny.
Klasický
Použiteľný za každých okolností. Výborná alternatíva saka, ktorá sa hodí temer ku všetkému. Vyberajte model z kvalitného materiálu v základných farbách ako čierna, sivá, béžová.
S opaskom
Ultraženská verzia kardigánu. Hodí sa k úzkej puzdrovej sukni, ako aj k širokým elegantným nohaviciam. Nezabudnite na vysoké podpätky.
 
S aplikáciami
Na deň s džínsami, na večer s jednoduchými šatami. Smelo ho doplňte zaujímavou brošňou. Pri ostatných doplnkoch uberte, postačí pekná kabelka.
Vo výraznej farbe
Žltý, zelený, fialový, ružový. Nebojte sa farieb. K tomu úzke džínsy, biele tielko, hodvábny šál, niekoľko náramkov na ruku a ste štýlovo oblečená.