Formix

Sme v strehu a neunikne nám ani ten najmenší detail. S našim pokrokovým online magazínom, na tom budete rovnako. Neprehliadnite žiadnu z aktuálnych udalostí.

Naučte svoje deti vymyslieť si vlastnú zábavu

Ste zlí rodičia, ak necháte svoje deti, aby sa samé popasovali s vlastnou nudou? Nie, nie ste, v skutočnosti je to presne naopak. Naučiť sa, ako bojovať s nudou a nájsť spôsoby, ako využiť voľný čas, je vlastne životne dôležitou zručnosťou pre deti, ktorú by mali zvládnuť samé.

dívka

Je dôležité, aby deti vedeli, že aj keď je to nepríjemné, nezabije ich to. A aj tento pocit patrí k životu. Koniec koncov, dospelí sa tiež niekedy nudia. Dôležité je však naučiť sa tolerovať to spoločensky prijateľným spôsobom.

Pre dnešné deti je zdá sa ťažké nájsť si nejakú zaujímavú činnosť. Ukázalo sa, že to potom vedie k zneužívaniu návykových látok, rizikovému sexuálnemu správaniu, problémom v škole a vandalizmu.

Deti, ktoré nemajú príležitosť využiť voľný čas, majú menej príležitostí byť kreatívnymi, naučiť sa riešiť problémy a rozvíjať motivačné schopnosti. Tento neštruktúrovaný čas slúži na to, aby sa deti naučili skúmať svoje vlastné vášne, bez podnetu alebo smeru. Dozvedia sa, či dávajú prednosť práci napríklad v záhrade alebo hraniu.

Sú však obdobia, kedy deti nie sú jednoducho vynaliezavé, aby si sami pripravili zábavu. Ak ich nebaví televízia alebo tablet, máte hneď niekoľko triumfov v ruke, ako vyhnať nudu.

chlapec
 
Pomôžte svojmu dieťaťu tolerovať nudu
 
Naučte svoje dieťa, že je v poriadku cítiť nepríjemné emócie, a že je potrebné ich niekedy tolerovať. Vysvetlite mu, že existujú zdravé spôsoby, ako sa s týmito pocitmi vyrovnať.
 
Dajte svojmu dieťaťu príležitosť, aby sa zabavilo samo

Nesnažte sa svoje dieťa zabaviť zakaždým, keď sa nudí. V opačnom prípade budete niesť zodpovednosť za neho.Namiesto toho ho naučte, ako s emóciami zaobchádzať efektívne.
Je jasné, že mladšie deti potrebujú viac pomoci pri hľadaní zábavy. Ale ako vaše dieťa rastie, malo by sa stať menej závislé na vašej pomoci. Môžete mu dať nejaký tip, ako sa zabaviť, alebo ako riešite takéto situácie vy, ale kreativitu nechajte na ňom samotnom.