Formix

Sme v strehu a neunikne nám ani ten najmenší detail. S našim pokrokovým online magazínom, na tom budete rovnako. Neprehliadnite žiadnu z aktuálnych udalostí.

Ako ovplyvňujú sociálne médiá naše myslenie?

Virtuálny svet je stále v plienkach, čo znamená, že je pravdepodobné, že dlhodobé účinky tohto online života nebudú známe ešte celé desaťročia. V snahe odhaliť pozitívne i negatívne dôsledky sociálnych médií začínajú vedci skúmať niektoré z účinkov, ktoré majú sociálne siete na ľudský mozog.

sociální média

Sociálne siete môžu aktivovať centrum odmeňovania
Ak máte záujem o príspevky ostatných ľudí, na sociálnych médiách aktivujete vo svojom mozgu tzv. centrum odmeňovania. To je jeden z dôvodov, prečo sociálne prehliadanie môže byť tak návykové. Navyše, čím viac like má príspevok alebo fotka, tým vyššia je pre vás odmena. Prezeranie fotiek a príspevkov býva spojené s vyššou aktivitou v neurónových oblastiach, ktoré sa podieľajú na odmeňovaní, sociálnom poznávaní, imitácii a pozornosti. 

Príliš veľa sociálnych médií môže byť zlé pre vaše duševné zdravie
Na sociálnych médiách majú ľudia tendenciu porovnávať sa s ostatnými. Táto skutočnosť je pre duševný život škodlivá, pretože ľudia majú tendenciu prezentovať online najlepšiu verziu seba, čo znamená, že porovnania nie sú založené na skutočnom obraze človeka.

macbook

Sociálne médiá môžu znížiť vašu pozornosť
Nie je žiadnym tajomstvom, že Facebook je ideálny spôsob, ako sa vyhnúť tomu, čo by ste mali robiť. ŠtúdiaNárodnej akadémie vied zistila, že aktívni používatelia sociálnych médií mali horšie výsledky a ťažšie prechádzali z jednej úlohy na druhú, než menej aktívni používatelia.

Sociálne médiá môžu zlepšiť vašu pamäť
Zatiaľ čo sociálne médiá často oplývajú negatívnymi názormi, štúdie zistili, že ľudia s rozsiahlymi sociálnymi sieťami si viac zapamätali mená a tváre než tí, ktorí majú malý rozsah sociálnych sietí. Takže, ak máte veľa sledovateľov, mohlo by to mať skutočne dobrý dopad na vašu pamäť.

fcb
 
Rovnako ako väčšina vecí, ktoré vás baví, aj sociálne médiá môžu byť do určitej miery užitočné. Je však dôležité, aby ste to s nimi nepreháňali, ak sa chcete vyhnúť nespavosti či poklesom pozornosti.