Formix

Sme v strehu a neunikne nám ani ten najmenší detail. S našim pokrokovým online magazínom, na tom budete rovnako. Neprehliadnite žiadnu z aktuálnych udalostí.

Jednoduché spôsoby čistenia pece

Kúpili sme starú chalupu zabudnutú v horách. Nasadli sme do auta, naložili jedlo a pitie na týždeň, čistiace prostriedky, metly, handry a hurá do lesa.
Zaparkovali sme auto asi kilometer od chalupy. Ďalej cesta neviedla a bolo potrebné vystúpiť na pomerne strmý kopec. Tam trónil náš nový zázrak. S vyplazeným jazykom sme povynášali celý proviant.
Pootvárali dvere a okná, aby sa stará chalupa dobre prevetrala. Roky tu už nikto nechodil, nie to býval. Vzduch bol teda zatuchnutý. Uliali sme si dezinfekčný pohárik ostrého, aby sa nás niečo nechytilo. Po krátkej oddychovej prestávke z náročného výstupu sme sa prezliekli do pracovného odevu a šup ho do práce.

pec

  • Povynášali sme najprv všetky veci z chalupy von
  • Potriedili sme, čo budeme potrebovať a čo bude slúžiť iba na kúrenie
  • Pozametali a vydrhli kefou podlahu
  • Vyčistili okná, cez ktoré zrazu bolo vidieť

Chalupa bola klasická ako voľakedy. Predsieň a dve izby. Každá z jednej strany predsiene. V predsieni bola veľkú pec s kovovou platňou. Kachle zdobili jednu jej časť. Nádherné s reliéfom. Zanesené prachom a hrubou špinou.
Vzala som vedro s vlažnou vodou a s handrou som pretrela pár krát hrubú špinu. Aj po niekoľko násobnom umývaní s pridaním prípravku na riad ostávali na kachliach špinavé plochy. Malé- ale špinavé. Pomohla klasika- zubná kefka.
Sediac na malej stoličke som zubnou kefkou čistila reliéf za reliéfom, kachličku za kachličkou. Neuveriteľne sa to podarilo. Krása pozrieť. Škaredé predsa len zostali škáry medzi kachličkami. Naniesla som zubnú pastu a opäť s so zubnou kefkou centimeter za centimetrom som kachľovú piecku čistila. Strašne zdĺhavá práca ale viedla k výsledku, ktorý stál naozaj za to –

pece

Varnú kovovú plochu sa ku podivu podarilo vyčistiť bežným prostriedkom na čistenie hrncov. Asi bola iného dáta ako samotná pec.
Zakúrili sme do pece. Uvarili večeru, posedeli do noci po dobre vykonanej práci. Piecka nádherne držala teplo do rána a čistá, čistulinká nás čakala na prípravu raňajok.
Dodnes všetci obdivujú krásu starých kachlí a ja spomínam na ich úporné čistenie smiešnou obyčajnou zubnou kefkou.