Formix

Sme v strehu a neunikne nám ani ten najmenší detail. S našim pokrokovým online magazínom, na tom budete rovnako. Neprehliadnite žiadnu z aktuálnych udalostí.

Financie

Prečo sú dnes peniaze tak veľmi dôležité a potrebné? Pretože ako inak by sme platili za tovary a služby? Všetko stojí niečo a nič nie je zadarmo, pretože keby bolo, mohli by to mať všetci. Každý by si chcel iba brať a užívať si život, ale kto by tie produkty vyrábal, keby neboli peniaze? Kto by to vyrábal keby za to nič nemal? Kto by poskytoval služby zadarmo? Asi nikto. Náš svet by bol zaostalý.

mince

Neexistovalo by nič z toho, čo existuje dnes. Ale nedá sa povedať, že peniaze majú len kladnú stránku. Všetko má svoje plusy aj mínusy. Mínusom pri peniazoch je fakt, že ovládajú svet a hlavne ľudí. Dokážu vyvolať konflikty dokonca aj v rodinách a manželstvách. Dokážu spôsobiť vojny a nepokoje medzi štátmi, mestami alebo medzi kontinentmi. Ľudia sa aj pre pár eur ženú za peniazmi ako diví. Menia ich charakter a často ľudia dávajú vo svojom rebríčku hodnôt práve peniaze a kariéru na prvé miesto.

peníze

Aj napriek tomu, že ľudia pracujú a financie sú v obehu, vždy sa nájdu nejaké problémy, ktoré súvisia s financiami. Napríklad už dlhé roky je tu inflácia, čo znamená, že peniaze strácajú hodnotu. Môžeme to vidieť napríklad na tom, že keď sme pred pár rokmi išli do obchodu a mali sme 50 korún nakúpili sme oveľa viac vecí, ako dnes, keď ideme do obchodu s 2 eurami. Dôsledkom inflácie je to, že ceny za tovary a služby každým rokom stúpajú. Preto musia stúpať aj výplaty zamestnancov, aby si mohli služby a tovary dovoliť.

hotovost

Problém nastáva vtedy, keď ceny rapídne stúpajú, zatiaľ čo platy sa dvíhajú len nepatrne pomaly. Ďalším problémom spojeným s peniazmi je to, že je viac dôchodcov a nemá kto na ich dôchodky robiť. Tento problém nie je rozšírený ešte vo veľkej miere, ale hrozí, že v budúcnosti to bude veľkým problémom. Preto sa zakladajú dôchodkové piliere, aby dôchodcovia neostali bez peňazí a aby boli aspoň ako tak zabezpečení.