Formix

Sme v strehu a neunikne nám ani ten najmenší detail. S našim pokrokovým online magazínom, na tom budete rovnako. Neprehliadnite žiadnu z aktuálnych udalostí.

Ekonomika

Tento krát to Čína prehnala

Americká vláda opäť obvinila Čínu že sa snaží znížením hodnoty Čínskeho juanu neadekvátne zasahovať do svetovej ekonomiky. Keďže sa podľa Spojených štátov jedná o neoprávnený krok. Tu si ale treba povedať že faktom ostáva že oslabovanie juanu prebieha postupne už od roku 2008. Presnejšie odvtedy obnovuje svoje minimum. V súčasnosti sa tu bavíme o hodnote okolo 7,08 juanu za dolár čo prakticky predstavuje oslabenie o štyri body.Kopa zlatých mincí.jpg
 
Reakcia spojených štátov však nenechalo na seba čakať, pretože sa pre túto pre nich nepriaznivú situáciu rozhodli obrátiť rovno na Medzinárodný menový fond. Je to najme z dôvodu že tak vzniklo podozrenie že touto zdanlivo úmyselnou manipuláciou sa preniesla výhoda v oblasti menovej politiky na stranu súpera. Čo by nebol až taký problém ak by to nebolo na úkor doláru. Ako sa dalo očakávať Čínska centrálna banka sa proti týmto nepodloženým tvrdeniam okamžite ohradila. Podľa jej vyjadrení sa nechystá takýmto spôsobom nijako zasahovať do obchodného sporu vyvolaného USA preto že si sami uvedomujú že by nakoniec mohlo dôjsť k oveľa väčším stratám. V porovnaní s pomyselným ziskom. Kufor plný dolárov.jpgOdmyslíme si riziká ktoré by si manipulovaním s vlastnou menou mohli priniesť, rozhodne nieje ani v ich záujme aby svetová ekonomika začala upadať. Práve naopak. Preto sa na teraz obviňovanie bez dôkazov javí iba ako politický nástroj presadenia si svojho názoru stoj čo stoj. Nie je to tak dávno čo Amerika informovala o opätovnom navýšení cla na produkty dovážané z ČĽR. O to viac je zarážajúce že Spojené štátu mlčia o tom že sú neustále vyzývané na dialóg aj  ohľadom sporu údajnej manipulácie s menou. Ako to už v podobných prípadoch býva, ani tu nechce ani jedna zo zainteresovaných strán uznať že sa mýli a namiesto rozumných rozhovorov iba slepo a zaujate vyzýva toho druhého aby s ním konečne začal viesť dialóg.