Formix

Sme v strehu a neunikne nám ani ten najmenší detail. S našim pokrokovým online magazínom, na tom budete rovnako. Neprehliadnite žiadnu z aktuálnych udalostí.

Obľúbený plot z tvárnic a jeho výstavba

Funkciu estetickejšieho vzhľadu plotu splní oplotenie postavené z betónových tvárnic. To sa buduje, ako už bolo spomínané, hlavne pri vstupoch na pozemky, bočné a zadné časti bývajú zväčša oplotené pletivom, je to predsa len finančne menej náročné ako proces murovania. Pritom stavba plota vo všeobecnosti nepatrí medzi finančne lacné záležitosti, preto je namieste, aby ste si druh oplotenia aj výber materiálu vopred dobre premysleli a naplánovali. Veľkosť pozemku, zvolený materiál, ale aj výška plota majú výrazný vplyv na náklady celého oplotenia.

zábradlí

Tvárnice-výhody použitia
Kvôli skvelým úžitkovým a funkčným vlastnostiam sú tvárnice používané na výstavbu plotov hlavne rodiných domov a chát. Sú takmer bezúdržbové a jednoducho sa montujú, nepotrebujú ďalšie špeciálne ošetrovanie tak, ako ploty z dreva či živé ploty. Odolávajú vetru, vode, slnku, poradia si so všetkými vrtochmi počasia. Dokážu vytvoriť protihlukovú bariéru, preto sa ploty z nich stavajú na miestach, kde sa vyžaduje zabrániť preniku hluku z vonkajšieho prostredia. Tvárnice sa vyrábajú v rôznych prevedeniach, štýloch či farbách a je ľahko skombinovateľný s inými materiálmi, napríklad s drevom. Zvyšné kusy tvárnic sa dajú využiť napríklad ako oporný múr zosúvajúceho sa svahu alebo ako netradičné kvetináče či doplnky do záhrady.

Samotný akt výstavby
Samotná výstavby oplotenia nie je náročná, zručný domáci kutil ju bez problémov zvládne. Najdôležitejšou časťou sú základy pod plot, treba ich zhotoviť ešte pred samotným murovaním tvárnicami. Je potrebné, aby mali hĺbku aspoň 80centimetrov, na nich potom ukladáme betónové tvárnice, pri tom nám pomôže bežné murárske náradie, ako je šnúrka a vodováha. Po uložení tvárnic na základ ich zalejeme betónom, osadíme piliere a nakoniec prikryjeme krycími platňami a obložíme soklami. Ploty s výškou viac ako jeden meter by mal posúdiť statik.

plot

Napriek nenáročnosti procesu budovania plota si však naňho nemusíte trúfnuť, oslovte teda radšej majstrov, ktorí vám ho ochotne a na profesionálnej úrovni postavia. Výberom dizajnu a štýlu plota sa môžete inšprovať na internetových stránkach, nájdete tam množstvo nielen plotov, ale aj ostatných malých záhradných stavieb.