Formix

Sme v strehu a neunikne nám ani ten najmenší detail. S našim pokrokovým online magazínom, na tom budete rovnako. Neprehliadnite žiadnu z aktuálnych udalostí.

V Kalifornii sa chystajú zdaniť sms správy

Množstvo poslaných sms od ich uvedenia do prevádzky sa každým rokom zvyšoval, a to malo zároveň vplyv aj na zvyšovanie ziskov jednotlivých mobilných operátorov. Moderné možnosti posielania správ či inej elektronickej komunikácie však tempo rastu počtu poslaných sms v poslednom období znižuje, a preto sa v USA, konkrétne v Kalifornii rozhodli, že tieto sms správy zdania.

závislost
 
Prvou lastovičkou je Kalifornia
Kalifornia je naľudnatejším a najbohatším štátom v USA. Regulačné úrady v tejto krajine sa rozhodli, že uvalia dane na posielanie sms. Môže to vyzerať ako nepodarený vtip, ale opak je pravdou. Čo je príčinou takého rozhodnutia?
 
Moderné aplikácie znižujú počty sms
Telefónne hovory boli v Kalifornii v 90-tych rokoch prerozdeľované v rámci takzvaného „programu verejného záujmu chudobnejším“ a odvtedy platia zákazníci daň z telefónnych hovorov. Od toho času však počty prevolaných minút začali klesať, a to aj vďaka moderným aplikáciám, ktoré zákazníkom umožňujú posielanie sms a telefonovanie online. Regulačný úrad preto pristúpil k riešeniu problému návrhom na zdanenie sms správ.
 
Zákon by platil aj spätne
Odhady o výške finančného prínosu po zavedení tohto opatrenia hovoria o sume takmer 44,5 milióna dolárov za rok. No oveľa závažnejšia je diskusia o možnosti, že po schválení týchto poplatkov by operátori museli zaplatiť dane spätne za posledných päť rokov. V tom prípade by išlo o sumu asi 220 miliónov dolárov. Regulačné úrady Kalifornie budú o návrhu rozhodovať na budúci mesiac.

pracoviště
 
Pre a proti návrhu
Veľkí mobilní americkí operátori, samozrejme, proti tomuto návrhu razantne protestujú. T-Mobile, Verizon či AT&T argumentujú, že sms správy a aj e-maily nepatria do kategórie telefonickej, ale do elektronickej komunikácie, a preto podľa ich názoru komisia nemá právo rozhodovať o týchto dodatočných daniach. Ako sa tento problém vyrieši a či sa sms v Kalifornii predsa len zdania sa dozvieme už čoskoro.