Formix

Sme v strehu a neunikne nám ani ten najmenší detail. S našim pokrokovým online magazínom, na tom budete rovnako. Neprehliadnite žiadnu z aktuálnych udalostí.

Dovolenka, či výlet v zahraničí so starými rodičmi – Na čo si musíte dať pozor?

Chystáte sa po prvýkrát zveriť vnúčatá na prázdniny starým rodičom? Do mesta, či na dedinu, čo všetko budú potrebovať?
Okrem oblečenia a obuvi do teplých i chladnejších dní, pyžama, hrebeňa a kozmetických hygienických prípravkov budú vaše ratolesti potrebovať aj ZDRAVOTNÝ  PREUKAZ. Nezabudnite ani na mojkáčika, ktorý uľahčí zaspávanie mimo domova a zopár obľúbených hračiek na dlhé daždivé dni. Na škodu nie je ani pršiplášť alebo ich mini dáždnik, či gumáky. Budú potrebovať aj plavky a kúpacie potreby? Či pre istotu? No určite pribaľte ich opaľovací krém, prikrývku hlavyslnečné okuliare na ochranu pre slnkom. Horúcim letným lúčom sa nevyhnú ani na dvore, či záhrade. Je možnosť im zobrať aj odrážadlo, bicykel alebo korčule? Vyplnia si tak ľahko voľné chvíle. V tom prípade potrebujú aj prilbu a ochranné prvky. V prípade plánovaných ciest autom, musia prarodičia mať k dispozícii autosedačku alebo podsedák.

turistika.jpg

Nevyhnutné je tiež nabaliť LIEKY. Samozrejmosťou je to pre tých, ktorý užívajú lieky na dennej báze. Avšak i ostatné deti by si mali so sebou zobrať lieky vhodné pre maloletých pacientov. Malú pohotovostnú lekárničku. Niečo na horúčku a bolesť, nádchu i kašeľ, na nevoľnosť pri cestovaní autom, alergiu a detský teplomer.
Pre najmenších nemožno zabudnúť ani pri najmenšom výlete k starkým na plienky, vlhčené utierky, mastičku, kočík, prípadne cumlík alebo náhradné oblečenie.
Už len nachystať na cestu dáku fľašu s čistou vodou a niečo pod zub. Deťom totižto vyhladne v brušku, len čo sa pohne dopravný prostriedok.

Výlet do zahraničia

Vlastný platný pasSPLNOMOCNENIE  na sprievod pre starých rodičov (súhlas rodičov) budú deti potrebovať v prípade, že by sa chystali vycestovať do zahraničia. Nakoľko bude dieťa mimo územia svojej rodnej krajiny a bez zákonného zástupcu. Najlepšie je však overiť si, čo všetko potrebujú vnúčence pri vycestovaní s prarodičmi do konkrétnej krajiny. Náležitosti splnomocnenia nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.
To nemusí byť ďaleká cudzina, ale stačí ísť len pár kilometrov za naše hranice, do Poľska, Maďarska i Českej republiky. Je jedno či na deň, víkend alebo dlhšie. Alebo aj naopak. Ak žijete s rodinou v zahraničí a deti pôjdu k babke s dedkom na Slovensko na prázdniny. Pretože pas (alebo občiansky preukaz) a splnomocnenie nepotrebujete len pri prechode cez hranice alebo na letisku, ale všade tam, kde je potrebná legitimácia dieťaťa (napríklad i v prípade úrazu).

zeměkoule.jpg

Pred cestou je ešte treba pouvažovať, či dieťa nemá nejaké špecifické potreby alebo zvyky, na ktoré je potrebné upozorniť starých rodičov (napríklad večerné rituály). A už len nechať užívať si vnúčence starých rodičov a starkých vnúčence. Na tie krásne chvíle na prázdninách u babky a dedka budú spomínať ešte dlho, dlho potom. Aj keď už budú mať vlastné deti.