Formix

Sme v strehu a neunikne nám ani ten najmenší detail. S našim pokrokovým online magazínom, na tom budete rovnako. Neprehliadnite žiadnu z aktuálnych udalostí.

Červená repa – cvikla – ako liek

Červená repa nazývaná cvikla je známa aj pod prezývkou krvavé zlato. Dôvodom je práve krvavočervená farba zeleniny, pod ktorej šupkou sa skrýva skutočné bohatstvo. Odporúča sa jesť ju iba v malom množstve lebo obsahuje veľa cukru a iných látok. Ak si však odmyslíme tento fakt, môžeme červenú repu zaradiť medzi tie najzdravšie druhy zeleniny aké poznáme. Pozrime sa teda na to ako nám táto zelenina pomáha.

červená řepa
 
Prečistí vám tráviaci systém
 
Cviklu možno použiť ako kefku na črevá. Obsahu vlákninu, ktorá odstráni odpadové a prebytočné látky z čriev a tým nám prečistí i steny čriev. Látky, ktoré obsahuje sú vhodné aj ako „čistiace prípravky“ na pečeň čo obličky. Súčasne je potrebné spomenúť, že cvikla obsahuje látky, ktoré pôsobia na stolicu a to práve tým, že ju zmäkčujú. Ak teda trpíte zápchou, červená repa vás z toho jednoznačne dostane. Detoxikácia organizmu je teda pre cviklu hračkou.
 
Cviklou k šťastiu
 
Vysoký obsah cukru môže byť problém pi chudnutí pretože ako iste viete cukor pri diéte nie je to najvhodnejšie. Avšak všetko má svoje pre a proti. V tomto prípade ide o to, že aj keď nie je jej vysoký obsah cukru vhodný pre tých čo držia diétu, neznamená to, že je cukor škodlivý. Cvikla totiž dokáže svojim cukrom regulovať hormón šťastia, ktorý sa podieľa na zlepšení nálady. Nezabúdajte však, že aj keď obsahuje veľa cukru, v malom množstve si ju dopriať môžete hocikedy. Aj počas diéty.

struhadlo
 
Ženské problémy
 
Každá z vás to určite pozná. Cvikla však obsahuje látky – železo, ktoré môžu byť pri menštruačných problémoch skutočne nápomocné. Zároveň zmierňuje bolesť počas menštruačného cyklu a tiež je vhodná pre tehotné ženy. Kyselina listová je vhodná pre zdravý vývoj plodu a práve tú nájdeme v červenej repe.
 
Na čom sa ešte podieľa?
 
Dajte zbohom chrípke či nádche spolu s cviklou. Zvyšuje obranyschopnosť organizmu a v prípade, že podľahnete chorobe, pôsobí ako antibiotikum. Spomínali sme už, že podporuje vylučovanie a s tým súvisí i podpora fungovania pečene a močopudné účinky. Napomáha pri tvorbe krvi a vaše srdce i cievy budú silnejšie. Silnejšie budú tiež vaše nechty a vlasy a súčasne spevnejú i vaše kosti a rovnako tak bude pevnejšia aj koža.

řepa
 
Tak už veríte, že cvikla je skutočne krvavé zlato? Snáď ste a rozhodli ju zaradiť do svojho jedálnička a dať jej šancu. Rozhodne si ju zaslúži práve ona.