Formix

Sme v strehu a neunikne nám ani ten najmenší detail. S našim pokrokovým online magazínom, na tom budete rovnako. Neprehliadnite žiadnu z aktuálnych udalostí.

Ako ušetriť a nezblázniť sa?

V priemernej domácnosti na Slovensku sa minie 19% rozpočtu na potraviny, 15% na bývanie, 12% na rekreáciu, hotely a reštaurácie, 7% na dopravu, 5% na odevy a obuv, 2% na zdravie a 2% na alkohol a tabak. Ako a z čoho sa dá ušetriť?

úspory

Zásada číslo jeden
Na množstve jedla nešetrite. Výdavky sa dajú znížiť rozumnejším výberom. Môžete využiť akcie a zľavy (pozor, nie vždy je to, čo je v akcii lacnejšie než konkurenčný výrobok). Drahé špeciality si doprajte iba pri výnimočných príležitostiach. Ceny mäsa sa v jednotlivých obchodoch priveľmi nelíšia, tu radšej uprednostnite slovenskú kvalitu pred lacnejším dovozom. Ovocie a zelenina veľa nestoja a poskytujú množstvo dôležitých živín. Zákusky a koláče sú nie len lacnejšie ale aj zdravšie, ak si ich pripravíte doma. A zmrzlinu pre deti je výhodnejšie kúpiť v obchode ako v cukrárni.

Zásada číslo dva
Veľa sa dá ušetriť a kúrení a spotrebe vody. Stačí, ak kúrenie ráno vypnete a opäť ho zapnete až po návrate domov. Vetrajte často ale intenzívne. Ušetrí to viac tepla, ako keď máte okno dlhšie pootvorené. Nekúpte sa. Radšej sa osprchujte. Bielizeň perte na nižších teplotách. A hlavne — nenechávajte tiecť vodu dlhšie, než je potrebné.

Zásada číslo tri
Šetrite na oblečení. Deťom kupujte nové veci len do školy, či do škôlky. Budú mať radosť, že ste boli spolu nakupovať, ale ostatné iste zoženiete od kamarátok. Čudovali by ste sa, koľko žien sa poteší, keď od nich vezmete dva mechy plné oblečenia, ktoré už pre svoje deti nepotrebujú. Ak takú možnosť nemáte, naučte sa využívať výpredaje a second handy. Možno je tiež čas naučiť sa šiť.

investice

Zásada číslo štyri
Urobte si občas „Vianoce“. Ak človek dlhodobo obmedzuje výdavky, niekedy potrebuje trochu poľaviť. Inak čoskoro nadobudnete dojem, že si naozaj nemôžete nič dovoliť. Doprajte si občas niečo špeciálne a potešte sa. Zvlášť na sviatky alebo narodeniny.