Každý chce mať prácu, ktorá ho nielen bude napĺňať ale aj dostatočne zabezpečí. Prostredie videohier toto všetko ponúka nadšenému hráčovi. Väčšina kritikov poukazuje na stratu času pri hraní hier, ale asi nezvažujú aj pozitíva, ktoré táto činnosť poskytuje. Ako každá profesionálna činnosť aj profesionálny hráč musí svoju prácu ovládať. Online hry vedia preveriť hráčovu psychiku a schopnosti, aj preto to nie je práca pre každého, niekto si napriklad nevie rady.

Online-hry

Hlavným rozdielom medzi profesionálnym hráčom a príležitostným je v tom, že profesionál vie, kedy zasiahnuť, kedy ostať v pozadí tak aby prospel svojmu tímu. Vie sa pohybovať v prostredí, je predvídavý a reaguje rýchlo. Tréning mu zaberie niekoľko hodín denne. Okrem toho, že je to pre zanieteného hráča naozaj vysnívaný job a práca ho teší, dôležitým faktorom je finančná stránka. Okrem trvalého platu, hráč ešte môže profitovať na streamovaní, teda na živom vysielaní počas hry. Sledovatelia môžu svojho hráča finančne podporiť pokiaľ je dostatočne presvedčivý a vie zaujať. Najväčším stimulom pre profesionála sú turnaje. Síce sa odmena rozdeľuje medzi jednotlivých hráčov, prípadne aj zastrešujúcu hernú organizáciu, stále hovoríme o pomerne vysokej čiastke. Jeden z najúspešnejších nemeckých hráčov v eSporte si z turnajov odniesol približne 2 900 000 Eur a to to nie je pravdepodobne finálne číslo.

confetti-falls-as-wings-celebrate-their-ti6-win

Účastníci turnajov cestujú po celom svete a organizátori sú skutočne originálny. Napr. ROG Extreme Gaming usporiadal turnaj napr. na vrchole Lomnického štítu, v soľnej bani alebo na tankodrome. Profesionálny hráči sú celebritami v pravom slova zmysle. Turnaje sú vysielané väčšinou naživo a môžu ich sledovať milióny fanúšikov. Vo svojej komunite sa tešia veľkej popularite a to nie len tí najlepší hráči. Počet full-time hráčov sa stále rozrastá.